12/60/2019

Home / Uncategorized / 12/60/2019

12/60/2019

Subiektywne podsumowanie 2019 roku. 12 newsów i 60 #dataviz informujących, wyjaśniających i nadającym im kontekst.
Wybór wprawdzie subiektywny i nie muszę się tłumaczyć, jak go dokonałem, jednak podam kryteria, którymi się kierowałem:
 • jeden ważny (najważniejszy?) news w miesiącu;
 • istotny dla Świata i jego mieszkańców;
 • wydarzenie, które dotyczyło zjawisk występujących w całym roku;
 • było rozwojowe (zapowiadało procesy i zjawiska, które będą przyciągały uwagę w kolejnych latach).
  #Dataviz towarzyszące wydarzeniom musiały nie tylko informować, ale też wyjaśniać to, co się stało i dlaczego jest ważne. Takie podejście oczywiście powoduje, ze nie jest to ranking najważniejszych wydarzeń w całym roku, a bardziej obraz tego co zdominowało uwagę opinii publicznej. W efekcie kilku ważnych wydarzeń zabrakło, ale tak jest w każdym rankingu.
  Styczeń - początek kryzysu prezydenckiego w Wenezueli.
  1
  Wybór wydarzenia dość oczywisty. Kryzys prezydencki nie schodził z czołówek mediów do jesieni, a problem tego, jak odsunąć od władzy populistyczny i niedemokratyczny reżim dotyczy nie tylko Wenezueli. Wybrałem nie tylko materiały, które pokazywały rożne wymiary problemu (strony, przebieg, reakcje świata, czy sankcje), ale zainteresowanie mediów kryzysem wenezuelskim. O amerykańskiej opinii publicznej sporo mówi porównanie obecności tego tematu z liczbą informacji o Kim Kerdeshian. Dla niezorientowanych - Kardeshian to celebrytka, która karierę zrobiła jak przyjaciółka Paris Hilton (czekam na kolejne celebrytki-przjaciółki Kim).
  Luty - przesuwanie się Bieguna Północnego.
  12
  Jak zwykle informacje naukowe, tak i ta nie zdominowała czołówek gazet. Jednak biegun przesuwa się coraz szybciej - w 2018 roku o 60 km w kierunku Syberii i jest jasne, że zbliża się odwrócenie kierunku ziemskiego pola magnetycznego. Poprzednie było 780 tys. lat temu, a przemagnesowania takie zdarzały się co 200-300 tys. . W porównaniu do katastrofy klimatycznej nie jest to zagrożenie egzystencjalne dla ludzkości, jednak konsekwencje będą istotne. Wprawdzie dziś kompasu poza skautami mało kto już używa, jednak GPS z którego korzystamy powszechnie nie jest zupełnie bezpieczny. Pole magnetyczne zabezpiecza nas przed nas przez wiatrem słonecznym, który jest groźny w wyższych warstwach atmosfery - dla pasażerów samolotów, ale i satelitów. A na nich opiera się GPS. Zakłóceniu będą także ulegały fale radiowe, które umożliwiają nam komunikację. Na szczęście nie ma zagrożenia, że promieniowanie jonizujące zabije ludzkość. Potwierdza to doświadczenie Homo Erectus, który bez uszczerbku przeżył kilka takich przemagnesowań.
  Wybrałem wizualizacje pokazujące i wzrost tempa przesuwanie się bieguna i to, w jaki sposób pole magnetyczne Ziemi działa.
  Marzec - katastrofa Boeinga.
  2
  Nie ma wątpliwości, że wydarzenie jest warte uwagi. Była to druga katastrofa Boeinga 737-MAX 8 w ciągu pół roku. Skutkowała ona uziemieniem nowoczesnego i popularnego samolotu cywilnego, które trwa do dzisiaj. Wydaje się, ze po raz kolejny (np. katastrofa Air France 447 z 2009 roku) samolot był za inteligentny dla pilotów, którzy nie potrafili poprawnie zinterpretować sygnałów, które im przekazywał. Zarówno ten, jak i poprzedni wypadek Lion Air były najprawdopodobniej spowodowane brakiem umiejętności obsługi systemu MCAS (służącego do automatycznej kontroli konta wznoszenia samolotu). Jednak nie była to przede wszystkim wina pilotów, a niewystarczających szkoleń które Boeing zalecał przy przesiadaniu się na nowy model (wszystko, to opowiada ten film). Mamy tu cały zostaw czynników wywołujących duże emocje - od utraty zaufania do najważniejszego środka komunikacji na średnie i długie dystanse, do oszczędności wielkich koncernów prowadzących do zmniejszenia bezpieczeństwa użytkowników.
  Na wizualizacjach zobaczymy zarówno historię modyfikacji Boeinga 737, to w jaki sposób MCAS doprowadził do katastrofy, jak i skale zawieszenia lotów B737-MAX 8.
  Kwiecień - zdjęcie Czarnej Dziury.
  4
  Kolejne odkrycie naukowe. Jednak to już wywołało duże emocję. Każdy słyszał, choć nie każdy wie, co to jest Czarna Dziura. Jednak podstawowa informacja na jej temat jest powszechnie znana. Nic, nawet światło nie jest w stanie wydostać się z jej wnętrza (zatem jak zrobiono zdjęcie ??!). Co gorsza czarne dziury pożerają galaktyki, a jedna podobno jest w centrum naszej. Zainteresowanie murowane.
  Wizualizacje wyjaśniają jak Czarna Dziura jest zbudowana, to w jaki sposób udało zrobić się niemożliwe (zdjęcie) i gdzie ta konkretna się znajduje.
  Maj - wybory do Europarlamentu.
  8
  Wybór oczywisty, choć nie jestem pewien, czy było to najważniejsze wydarzenie na Świecie w maju. Europa staje się coraz bardziej prowincją Świata - historia dzieje się dzisiaj w Azji i Ameryce Północnej. Jednak mieszkamy w Europie i europejskie sprawy powinny nas interesować.
  Poza infografikami dotyczącymi kompetencje i sposób wyboru Europarlamentu, wybrałem takie, które pokazywały najbardziej interesujące zjawisko - wbrew obawom eurosceptycy i nacjonaliści nie zwiększyli swojego stanu posiadania. Zrosło natomiast znaczenie Liberałów (ALDE) i Zielonych (Greens/EFA).
  Czerwiec - protesty w Hong Kongu.
  6
  Znowu wydarzenie, które musiało znaleźć się w zestawieniu. Mamy tu do czynienia i z walką o prawa obywatelskie, i starciem Dawida z Goliatem i tematem powracającym do końca roku.
  Infografiki pokazują nie tylko przebieg samych protestów, ale także historię zmiany sposobów tłumienia manifestacji i odpowiedzi na nie protestujących. Niezwykła determinacja, pomysłowość i organizacja opozycji mogą nas wiele nauczyć.
  Lipiec - rekordowe upały w Europie.
  9
  Nie mogło oczywiście w zestawieniu zabraknąć zmian klimatycznych. W sierpniu mieliśmy do czynienia z taką, której trudno było nie zauważyć i która pokazywała aż zbyt wyraźnie, co nas czeka w najbliższych latach.
  Infografiki pokazują nie tylko samą skalę zjawiska, ale także jego konsekwencje dla ludzi.
  Sierpień - odrzucenie apelacji abp. Pella.
  11
  To mój bardzo subiektywny wybór, który raczej umknął opinii publicznej w Polsce. Jednak wydarzenie pokazuje rosnącą determinacji wymiaru sprawiedliwości na świecie w walce z pedofilią w Kościele (nie tylko odszkodowania, ale wieloletnie wyroki pozbawienia wolności). W tej konkretnej sprawie sąd nie uznał apelacji, mimo tego, że na prawdę życie kardynała było zagrożone (wypuszczenie go z izolatki groziło tym, że zostanie zabity przez współwięźniów). Co więcej skazany był bliskim współpracownikiem zarówno Benedykta XVI, jak i Franciszka.
  Infografiki pokazują nie tylko historię samego Pella, ale także najważniejsze wydarzenia dotyczące wykorzystywania seksualnego dzieci przez księży oraz skalę tego zjawiska (także w Polsce).
  Wrzesień - rozpoczęcie procedury Impeachmentu Trumpa.
  7
  Znowu oczywista oczywistość. Trzeci prezydent USA, zagrożony usunięciem z urzędu (Johnson się obronił, a Nixon, jak wiadomo, sam podał się do dymisji, żeby uniknąć upokarzającej procedury). Trump budzi skrajne emocje nie tylko w USA, ale także na Świecie. Co więcej podstawy impeachmentu wydają się zasadne - próba wpłynięcia na władze kraju sojuszniczego (zmniejszenie pomocy wojskowej dla prowadzącej wojnę Ukrainy), aby dostarczyły nieprawdziwych dowodów ułatwiających Trumpowi wygranie wyborów. Wprawdzie szansa na odwołanie Trumpa jest niewielka (co także pokazują infografiki), jednak proces będzie na pewno miał wpływ na kampanie prezydencką w przyszłym roku.
  Październik - International Rebellion.
  10
  Wprawdzie we wrześniu Trump wygrał w moim zestawieniu z Gretą Thunberg i jej podróżą morską na szczyt ONZ, ale nie mogło w nim zabraknąć wydarzeń pokazujących nacisk obywatelski na zmianę postawy rządów wobec zmian klimatycznych.
  Wybrałem Extintion Rebelion, ponieważ nie tylko jest to ruch masowy, ale przede wszystkim posługujący się metodami nieposłuszeństwa obywatelskiego. A jak pokazuje doświadczenie, jest to najlepszy sposób wymuszania zmiany systemu przez obywateli (skuteczny i dużo mniej krwawy niż wojna domowa, czy rewolucja).
  Na wizualizacjach możemy zobaczyć nie tylko sam przebieg październikowych protestów, ale także konsekwencje efektu cieplarnianego.
  Listopad - epidemia odry.
  5
  Co to jest Samoa i dlaczego ma to nas niby interesować? Oczywiście znowu zagrały moje idiosynkrazje - o szczepieniach i epidemiach pisałem już kilkukrotnie. Jednak sytuacja, gdy na skutek działania ruchów antyszczepionkowych choruje 10% obywateli musi działać jak zimy prysznic. Przypomnę tylko, że u 1/1500 dziecka do lat 5 chorego na odrę rozwija się nieuleczalne Stwardniające Zapalenie Mózgu. Gdyby wydarzyło się to w Polsce, to na SSPE umarłoby 1.500 poniżej 5 roku życia. Obawiam się, że na przednówku i Polskę może czekać epidemia (nie w tej skali, co na Samoa). Wyszczepialność w wielu województwach spadła poniżej progu odporności stadnej, a nasi sąsiedzi odrę do nas przyniosą. W Ukrainie, skąd przyjechało do nas blisko 2 mln ludzi, obowiązek szczepień praktycznie nie jest egzekwowany. W Czechach epidemia była w 2018 roku, a w Niemczech od wielu lat lokalne episemie wybuchają rokrocznie. Wiem, że nieprzekonanych pokazane infografiki nie przekonają, ale mam nadzieję, że pozostałych zachęcą do działania (a co najmniej do chronienia własnych dzieci, przez unikanie kontaktów z niezaszczepionymi osobami).
  Grudzień - w zasadzie Brexit
  3
  Last, but not least - Brexit, Actually. Po wieloletniej epopei wreszcie wiemy, że Wielka Brytania na pewno (?) wyjdzie z Unii. Chyba wszyscy już byli zmęczeni i z rezygnacją (lub radością przyjęli) decyzję podjętą przez Brytyjczyków w piątek 13 grudnia. Media pokazały w obrazach wyniki wyborów, historię Brexitu, jego konsekwencje. Czekam teraz na to co stanie się w Irlandii Północnej (IRA na wszelki wypadek odkopała składy broni ukryte po Porozumieniu Wielkopiątkowym) i Szkocji (kolejne referendum niepodległościowe?).
  I to by było na tyle. Nie mam jednak wątpliwości, że prawie wszystkie wydarzenia będą miały swój ciąg dalszy w tym i kolejnych latach. A te które się nie zmieściły (np. pożary w Australi) znajdą się w zestawieniu przyszłorocznym.
 • Recent Posts

  Leave a Comment

  Contact Us

  We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

  Not readable? Change text. captcha txt

  Start typing and press Enter to search