Czym oddychamy?

Home / Uncategorized / Czym oddychamy?

Czym oddychamy?

Dzisiaj głównie obrazki, czyli to, czego nie dałem do tekstu na Webnaliście z 14 marca 2017. Ale nie żeby były to odrzuty z eksportu. Bałem się, że oba panele, które pokazuję poniżej tak przerażą czytelnika, że czym prędzej ucieknie do tekstów, gdzie whisker może oznaczać jedynie przydomek miłośnika trunków wysokoprocentowych.
Po pierwsze, pokazuję bazę European Enviroment Agency, w której które dane sięgają nawet do lat 70-tych. Wizualizacja wykorzystuje blisko milion rekordów (trochę mniej niż 1/2) znajdujących się w tej bazie, z 6 tysięcy stacji pomiarowych na terenie EU, wraz z terytoriami zamorskimi. Życzę miłej zabawy tymi danymi. Nie daję instrukcji, bo pola wyboru są nazwane przez EEA w sposób dość zrozumiały. A jeżeli ktoś potrzebuje wyjaśnień, to zapraszam na stronę Agencji.
Druga infografika jest już efektem przetworzenia danych. Postanowiłem sprawdzić, czy występowania Benzo(a)Pirenu zależy od temperatury powietrza (wziętą ze strony Ogimet). Ponieważ opinia o zatruwaniu powietrza przez domowe piece, a właściwie przez śmieci w nich palone, jest potwierdzona innymi badaniami, więc uznałem, że ewentualne korelacje nie będą przypadkowo. Zapraszam zatem do sprawdzenia, jak to wygląda dla pojedynczych miast i stacji pomiarowych. Ze względu na duże zróżnicowania zarówno temperatur i stężenia B(a)P korelacje dla rodzajów miast są statystycznie nieistotne. Natomiast już dla samych stacji pomiarowych i miast jak najbardziej. Proponuję też posprawdzać wyniki kontrolując ciśnienie. Niestety nie uwzględniłem w analizach siły wiatru. Były problemy z importem tej danej. Ciekawa jest korelacja dla Warszawy, gdzie jak wiadomo pieców, w których pali się śmieci jest niewiele. Musi co przywiewa z suburbiów. Bo trudno byłoby uzasadnić korelację zwiększenia ruchu samochodowego z temperaturą. Bardziej już sensowne byłoby to robić dla temperatury wody w Zatoce Meksykańskie. Interesujące są także wysokie wyniki w województwie łódzkim. Mało tam kotlin, więc smog nie wpada w pułapkę. Czyli do pieca muszą tam nieźle walić. Podobno badania terenowe wskazują, że w przemyśle włókienniczym materiały i nici nawinięte są szpule z tworzyw sztucznych, które świetnie sprawdzają się na brykiety do pieców. Zatem piece i śmieci w nich palone są przyczyną rekordowych w Polsce wyników zatrucia powietrza Benzo(a)Pirenem. CBDU.  
Recommended Posts

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search