Kto dostanie Oskara?

Home / Uncategorized / Kto dostanie Oskara?

Kto dostanie Oskara?

Bawienie się w futurologa, jest nieco ryzykowne. Prognoza będzie pamiętana, tym bardziej jest opublikowana cztery dni przed ogłoszeniem wyników. Ale co mi tam.
Lingaro ogłosiło konkurs na data visualisation dotycząca Oskarów, wiec postanowiłem się zabawić i przewidzieć, kto dostanie ile Oskarów. Hipoteza, na której buduję prognozę dotyczy związku pomiędzy decyzją członków Akademii, a sytuacją społecznoekonomiczną USA (bo artyści są wrażliwi na kontekst społeczny). Symulacja opiera się na danych IMDB (filmy) i Gapminder.org (12 wskaźników).
Model jest dość skomplikowany. Po pierwsze, badam rozkład liczby nominowanych i zwycięzców z danego gatunku w zależności od każdego wskaźnika. Biorę tu pod uwagę dynamikę y/y, a nie wartość wskaźnika, ponieważ w przypadku takich indeksów jak np. GDP per capita są one skorelowane z latami i raczej zobaczyliśmy różnicę miedzy epokami. Dynamika pokazuje natomiast pogorszenie/polepszenie sytuacji, co powinno lepiej charakteryzować zmianę nastrojów społecznych. Następnie sprawdzam w którym przedziale znajduje się zeszłoroczna wartość wskaźnika (jego zmiany). Pod uwagę biorę tylko wyniki dla przedziałów, w których znajduje się więcej niż 30 elementów. Dla 11 filmów, które otrzymały najwięcej nominacji liczę średnie prawdopodobieństwo (zestaw gatunków przypisanych w IMDB). I w ten sposób wiem ile Oskarów dostanie który z nich ;-).
Na tablicy poniżej można pobawić się tymi danymi. Na górnym polu można wybrać gatunek (lub ich koniunkcję), a pod spodem indeks, dla którego chcemy zobaczyć wyniki. Na wykresie pojawi się zarówno prawdopodobieństwo otrzymania Oskara (pomarańczowa linia) i liczba nominowanych (czerwone słupki). Na osi po lewej zaznaczona jest granica 30 elementów w badanym zbiorze. Na dole natomiast siatka i histogram (kratki i paski) pokazują kiedy, ile i kto w tym gatunku dostał Oskarów.
Od razu powiem, że dla niektórych gatunków i indeksów mało jest wyników, na których prognozę można oprzeć (jest tak w przypadku np. Parasite i Bożego Ciała). Jednak dla głównych kandydatów możemy się opierać na 8-9 wskaźnikach.
A jak komuś nie chce się liczyć samemu, to może od razu przejść do wyników. Przycisk na górze (ze sztucznymi ogniami) przeniesie do strony z wynikami. I teres można wybrać się do bukmachera ;-).
Recent Posts

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search