Patointeligencja?

Home / Uncategorized / Patointeligencja?

Patointeligencja?

Warszaw(k)a została w ostatnich dniach poruszona utworem Patointeligencja (rapera Mata). Część głosów była w tonie "to nasze dzieci robią takie straszna rzeczy", "a tak się staramy, żeby były szczęśliwe" (autor chodzi do renomowanego warszawskiego liceum). Ponieważ mój wpis na fb wywołał dość gorąca dyskusję, obiecałem, że pokaże na blogu trochę danych, na których opieram moją opinię w tej sprawie.  
Zacznijmy od samego wpisu. Żebyście mogli zapoznać się z wymianą zdań jest on publiczny i nie będę go streszczał. Z fb natomiast wrzucę samą treść utworu z didaskaliami. Co znaczące, opracował je bardzo poważny dyrektor, bardzo poważnej instytucji, która nie zajmuje się problemami przyziemnymi. Swoją drogą to, co trzeba tłumaczyć rodzicom Patointeligentów, dosyć dobrze pokazuje dość dobrze pokazuje problem. Mało słuchamy i nie staramy się rozumieć (oczywiście nie wszyscy ;-)).
patointeligencja
A dla tych którzy wolą słuchać i oglądać - sam utwór.
No sprawdźmy, co utworze jest kreacją artystyczną, a co ma status zjawisk, które w ostatnim czasie zaczęły częściej występować częściej, albo wyróżniają Polskę na tle świata. Posługiwałem się tu danymi z badania HBSC niedotyczącymi zachować młodzieży związanych ze zdrowiem, realizowanymi od 20 lat przez WHO, oraz danymi Komendy Głównej Policji i GUS.
mój ziomo w 1 LO zjarał Amsterdam 1 września
po to by nauczycielka myślała że tak już ten ma z natury
no i do matury mówił jej że to alergia! ;)
No to jak wygląda z paleniem trawy przez polskich nastolatków? Wszystkie wskaźniki pokazują, że konsumpcja cannabisów jestw Polsce wyższa niż na Wschodzie, ale nie wyższa niż w na Zachodzie - niższa niż w USA, Francji, Czechach i Włoszech, na podobnym poziomie jak w Hiszpanii i Holandii, a nieco wyższa niż w Niemczech, Irlandii, czy na Węgrzech. Ciekawszych dla rodziców Patointeligencji jest natomiast dolny wykres. Pokazuje on w jakich krajach jest istotna statystycznie różnica w używaniu marihuany przez młodych ludzi, którzy uważają się za zamożnych i ubogich. Jak widać w Polsce nie ma takiej zależności (jest odwrotna, ale statystycznie nieistotna).
Wykresy są interaktywne. Pola filtrujące górny wykres umieszczone są z lewej strony, a dolny nad nim.
mój ziomo miał piersiówkę, którą uzupełniał
w termosie trzymał wodę
i ściemniał profesorom ze to herba
A jak jest z tym alko? Znowu pomoże nam HBSC. Jest praktycznie tak samo jak z cannabisami. Nastolatki piją więcej alkoholu niż w Skandynawii (z oczywistych powodów), mniej niż na Bałkanach i w Czechach, a tyle samo, co na Zachodzie Europy. Nie ma też specjalnej różnicy w rodzaju wypijanego alkoholu. A jeżeli chodzi o zależność od sytuacji finansowej - jest tak samo, jak w przypadku palenia trawy. Zależność ujemna istnieje i jest nieistotna statystycznie.
mój ziomo w prywatnym gimnazjum koleżance z ławki spłodził dzieciaka
A rok wcześniej na przyrce, cała nasza klasa śmiała się z pipki, jajowodów, plemników, pochwy i siusiaka (...)
mój ziomo z mym ziomem koleżankę z klasy na wyjeździe szkolnym w dwa baty jebali
Z Seksem jest trochę ciekawiej. Polscy chłopcy są prawiczkami, a bogatsi 15-to latkowie rzadziej przeszli inicjację niż ich ubożsi rówieśnicy. Nie chcę podważać prawdziwości historii ze Złotych Tarasów i wycieczki szkolnej Maty. Ale są one raczej wyjątkami niż regułą zachowania. Polskie dziewczęta są wprawdzie są bardziej doświadczone niż chłopcy, ale cały czas daleko im do rówieśniczek ze Szwecji, Finlandii i Stanów. Wprawdzie częściej niż chłopcy używają prezerwatyw (HBSC nie pytało się w Polsce o pigułki), ale jest to również najgorszy wynik wśród badanych krajów. Mimo tego dzieci gimnazjalistek nie są typowym zjawiskiem dla Polski, w każdym razie nie potwierdza tego GUS. W 2018 roku dzieci urodziło 159 15 latek (2 razy mniej niż 2012 roku). Podobnie jest zresztą dla wszystkich roczników nastolatek.
mój ziomo się powiesił w sylwestra
a ciągle pamiętam jak kradliśmy te flaszki z Carref-a
O samobójstwach młodzieży piszę się dużo i w alarmistycznym tonie. Robiły to Wyborcza , Rzepa, czy Fakt. Już kiedyś pisałem tu o żenujących błędach w czytaniu ze zrozumieniem statystyk (nie tylko mediów, ale i NIK!). W kwestii samobójstw młodzieży mam najmniej wątpliwości, że nie dzieje się gorzej niż kilka i kilkanaście lat temu. Podstawowe błędy alarmistów wynikają wynikają z mylenia próby samobójczej z samobójstwem oraz podawanie danych w liczba bezwzględnych, a nie wskaźnikach ważonych liczbą osób w danym wieku. To oczywiste, że mamy więcej samobójców niż Chorwacja, bo mieszka u nas więcej ludzi. A próba samobójcza nie jest chęcią zabicia się, tylko wołaniem o pomoc. Kończy się ona śmiercią, tylko, gdy samobójca źle policzy czas, w którym zostanie odnaleziony. Co więcej odsetek samobójstw w społeczeństwa zmienia się bardzo powoli, a wszelkie gwałtowne skoki mają charakter "efektu Wertera", po których następuje spadek (można powiedzieć okrutnie - ci, którzy mają popełnić samobójstwo, wcześniej czy później je prawdopodobnie popełnią). Wszystko to kiedyś wytłumaczyła mi prof. Irena Namysłowska, jedna najwybitniejszych polskich psychiatrek i psychoterapeutek (była wtedy Krajowym Konsultantem ds. Psychiatrii Dzieci i Młodzieży). Dane Polskie (i nie tylko) to potwierdzają. Oczywiście zapaść polskiej psychiatrii dzieci i młodzieży może przynieść wzrost liczby prób samobójczych zakończonych śmiertelnie, bo nikt nie usłyszy i nie pomoże wołającemu o pomoc. Ale na razie nic takiego nie widać w danych.
Nie mam wątpliwości, że kawałek Maty jest bardziej kreacją artystyczną, niż opisem realnych zjawisk (szczególnie w "dobrych liceach"). Nie mówię rodzicom - nie zawracajcie sobie głowy swoimi nastolatkami, tylko nie dajcie się wkręcać. Spędzajcie z nimi czas i słuchajcie ich, żeby nie stali się wyjątkami potwierdzającymi statystyki. Także dlatego, co zrobiła naszym dzieciom nie jaka Zalewska. Przez przepełnienie nauczycieli, nie tylko nie są w stanie efektywnie uczyć, ale także zawracać uwagi co uczniowie robią w szkole i to wy macie dziś więcej do zrobienia. Ale na pewno nie panikujcie. To nie pomaga.
Recent Posts

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search