To zaczynamy

Home / Datastorytelling / To zaczynamy

To zaczynamy

To zaczynamy. Jak widzicie blog jest na stronie promujące kurs data strorytelling’u. Chcę jednak wykorzystać go do upowszechniania wiedzy na temat opowiadania obrazami o faktach i danych. Temat traktuję bardzo szeroko. Zmieszczą się w nim kwestie dotyczące big data i business analytics, źródeł danych i sposobu ich wykorzystywania, sztuki projektowania i statystyki, prezentacji interaktywnych i klasycznych infografik, oprogramowania i narzędzi dostępnych dla osób bez żadnego doświadczenia programistycznego. Także dla tych, którzy nie mogą, nie chcą lub nie potrzebują w korzystać z zajęć w ramach Akademii OpowiaDane. Chce pokazywać state of art w tej dziedzinie (a przynajmniej to co ja uznaję najlepsze praktyki), źródła informacji na ten temat i dać próbkę tego, czego będziemy uczyli na kursie. I co najważniejsze – zależy mi bardzo na rozmowie na ten temat. Dlatego pytajcie, krytykujcie, przedstawiajcie swoje opinie. Służą temu także powiązane z blogiem grupy na Linkedin i Facebook’u. A, i oczywiście wszystkie zamieszczanie przeze mnie teksty są na otwartych licencjach (CC-BY-ND) z autorstwem oznaczonym „OpowiaDane”. No dobrze, wystarczy gadania zacznijmy pokazywać. Na początek kilka moich ulubionych (oraz własnych;-)) opowieści. Niektóre pewnie znacie, ale mam nadzieję, że nie wszystkie. Poza tym musze zostawić sobie coś na później ;-).
  • The Guardian jest pionierem i absolutnym liderem w dziennikarstwie opartym na danych (data journalizm). Simon Rogers, który wprowadził Guardiana w erę dziennikarstwa cyfrowego jest powszechnie uznanym guru w tej dziedzinie. Poniższy materiał był bardzo pracochłonny, jednak jak mówią moi młodsi koledzy dupę urywa ;-) nawet rok po powstaniu: http://www.theguardian.com/world/ng-interactive/2014/aviation-100-years. Wato jednak obejrzeć inne materiały w tej gazecie, jak chociażby te dotyczące zamieszek w Londynie.
  • Niezwykle ważnym obszarem jest informacja dla obywateli posługująca się interaktywnymi narzędziami. Pozawalają ona nie tylko komunikatywne informowanie o danych i procesach,  ale są trudne do przecenienia w dialogu z obywatelami. Na pewno wzorem jest  OECD i jej prezentacja Belter Life Indeks (który powstał jako alternatywa dla PKB): http://www.oecdbetterlifeindex.org/. Można tu jednak pokazać przykład data jouranalism rodem z  NYT: http://www.nytimes.com/interactive/2012/02/13/us/politics/2013-budget-proposal-graphic.html?_r=0 (kiedy polskie Ministerstwo Finansów pokaże w ten sposób polski budżet…)
  • Są dwa narzędzia którychauczenie się daje niezwykłe możliwości (oczywiście nie jedynę): Tableau i SAS Visual Analytics.  Tu mały przykład:
Link
  • I wreszcie kolejna klasyka gatunku i guru w dziedzinie opowiadania o statystyce w sposób zrozumiały dla szympansów, czyli Hans Rolling. Jeżeli jeszcze nie znacie, to koniecznie musicie obejrzeć wszystkiego jego prezentacje na TED. Nie wszyscy wiedzą, ale jego rozwiązanie posłużyło do przygotowania narzędzia wykorzystywanego w arkuszach Gogola (gadgets). I teraz każdy może zrobić podobną wizualizacje procesów opisywanych wieloma zmiennymi. Kiedyś napisze trochę więcej na ten temat.
  • Tu przechodzimy do obszaru, w którym wizualizacje wykorzystujące przekształcenia na mapach wymagają korzystania ze specjalistycznego oprogramowania, ale efekt niezwykły. Pokazują moją ulubioną autorstwa braci Węgrów. Wprawdzie jej wartość informacyjna dziś już niewielka, ale programistycznie i estetycznie jest bardzo dobra. Możecie znaleźć je w prezentacjach na TED (poszukajcie sami), lub na blogach (nie każe szukać, bo trudniej znaleźć)
  • I wreszcie polskie podwórko. Zdaje sobie sprawę, ze to początki data jouranlism w Polsce, ale nie można nie zauważyć BiqData. Tu mój ulubiony materiał. Także dlatego, że jest to ważna historia opowiedziana za pomoca stosunkowo prostego i bezpłatnego narzędzia.
Pozdrawiam, Rafał
Recommended Posts

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search